Zpět na domovskou stránku

TEMPERIES

Občanské sdružení pro hiporehabilitaci

Tel. 602 34 66 82  

Fax 315 68 60 84

E-mail: hippo@jinak.cz


 
HIPOREHABILITACE

 

Řecké slovo "hippos" znamená kůň, rehabilitace je slovo latinské a dá se vyložit jako "náprava stavu". Hiporehabilitace tedy můžeme přeložit jako "léčebná jízda na koni."

Tato metoda spočívá ve využití přirozeného pohybu koně a jeho typického chůzového mechanismu, jako pohybového vzoru, kterému se pacient přizpůsobuje. Využívá se jako doplňková léčba v neurologii, v ortopedii, interně či v psychologii a to u pacientů všech věkových kategorií, vždy na doporučení lékaře.


Kůň, který je hlavní "léčebnou pomůckou" při této metodě, nemůže být ledajaký. Je třeba, aby byl naprosto zdravý, vyrovnaný, měl za sebou základní výcvik a dobrý vztah k lidem. Nemůžeme pacienta posadit na koně, který není fyzicky nebo psychicky v pořádku a náležitě přiježděný. Nezáleží na plemenu koně, ale na jeho zdraví a ochotě tvrdě pracovat. Pro každého pacienta je třeba volit koně individuálně.

První zmínky o léčebném působení koně máme již z antiky od Hippokrata a Galena. Ve středověku se touto metodou nikdo nezabýval. V renesanci Merkurialis zmiňuje o různých účincích při různých chodech koně. Velmi bohaté na literární příspěvky je v tomto oboru 18. století. Osobní lékař Marie Terezie a Maximilian Stoll doporučovali jízdu na koni u lidí s duševními poruchami. První sportovně medicínská učebnice "Medicina Gymnastica" (Vyšla v roce 1750) označuje jízdu na koni jako nejdůležitější gymnastické cvičení a popisuje účinky jízdy na "tělo i ducha." V roce 1782 vychází kniha "Léčebná a chirurgická gymnastika, neboli výzkum o užitku pohybu", autorem je J. C. Tissot. Poprvé se zde dovídáme, že nejdůležitějším chodem koně pro terapii je krok, to platí dodnes. V tomto století také prof. Samuel Teodor vidí léčebné působení v trojrozměrném pohybu koňského hřbetu, jedná se o soudobé pojetí hipoterapie. Na začátku 20. století se léčebné jezdectví dostává do středu zájmu zdravotníků.

Po první světové válce se používá kůň k rehabilitaci válečných invalidů. V letech 1950-60 se rozšířila hipoterapie u pacientů s polyomyelitis anterir acuta. V 60. letech vznikají organizace zabývající se hipoterapií prakticky v celé Evropě a i USA.

Skromné začátky v naší republice se datují od roku 1947. Garantem hiporehabilitace v České republice je Česká hiporehabilitační společnost (ČHS), která byla založena v roce 1991. Sdružuje lékaře, fyzioterapeuty, pedagogy i jezdecké instruktory, kteří používají koně v lékařství, pedagogice i sportu. Sdružuje i pacienty a rodiče handicapovaných dětí. ČHS je členem mezinárodní organizace FRDI (The Federation of Riding for the Disabled International).

V rámci FRDI se rehabilitace pomocí koně rozděluje podle modelu:
a) Lékařství - Hipoterapie
b) Pedagogika - Voltižní a pedagogicko-psychologické ježdění
c) Sportovní - Sportovní a rekreační ježdění pro handicapované a zdravotně oslabené.
Ve všech těchto oblastech je důležité provádět tuto činnost hravě, zábavně a s radostí.

Při hipoterapii je důležité pracovat v týmu. Ten tvoří vyškolení fyzioterapeut, hipolog a lékař, který hipoterapii doporučí a provádí pravidelné lékařské prohlídky. Hipoterapie je metoda, při které fyziologickou chůzí koně ovlivňujeme patologickou chůzi člověka. Důležitý je pohyb koně vpřed. Pacient, který není schopen samostatné chůze, se může procházet po zdravých nohách.

Pohyb hřbetu koně je ve třech rovinách - vpřed a vzad, nahoru a dolů a do stran. Tento pohyb vytváří složitou biomechaniku pohybu v rehabilitaci dosud nepoznanou a nenahraditelnou. Pacient musí reagovat na pohyb koňského hřbetu přenášením váhy a antirotačními pohyby pánve a ramen, dále se musí pacient přizpůsobit rytmu pohybu koně, proto je nutné sladit pohybové impulsy koně s pohybovou odpovědí pacienta. Změnou chodu a jeho rychlosti, zastavováním a znovurozcházením vznikají pro pacienta vysoké požadavky na koordinaci a rovnováhu. Nejúčinnějším chodem koně v hipoterapii je krok. Hipoterapie působí nejen na pohybovou soustavu, ale především na řídící systém této soustavy. Působení hipoterapie je komplexní. Činnost se zvyšuje při použití přírodního terénu, kde se stále mění podmínky a pacient musí aktivně reagovat na tyto změny. Jízda na koni působí harmonickým způsobem a pomáhá k vytvoření psychofyzické rovnováhy. Tato metoda dává pacientovu životu nový rozměr. Umožňujeme mu pohybovat se a přivádí do jeho života zvíře, nového partnera, který je ochotný mu pomáhat, nosit ho a projevuje mu bezmeznou lásku.

Kvalitní hiporehabiitace provádí pouze ta střediska, jejichž činnost garantuje ČHS, která zajišťuje pravidelná školení všech členů hiporehabilitačního týmu.